Gyermekéveimet Dunaújvárosban töltöttem. Egy általános iskolai úszásoktatáson beválogattak versenyelőkészítő csoportba. Akkor ott engem beszippantott az uszodák világa: a víz, amit születésem óta imádok, a klórszag, az edzés adta leterheltség, a sípszó. Na és az uszodai zsivaj, ami olyan, mint valami távoli mantra, a csendhez hasonlóan megnyugtató számomra. Nem sokkal később már sportiskolában tanultam, hosszú évekig versenyekre jártam.
Az úszás után is mindig sportoltam valamit, és mindig mindent nagy intenzitással. Főiskolás éveimet Budapesten töltöttem, addigra már nagyon éreztem a testemen, az izmaimon a sok éves sportolást. Valami olyan mozgásformát kerestem, ami jól átmozgatja, erősíti az izmaimat, de ugyanakkor megnyújtja, regenerálja is azokat. Feltölti, energetizálja a testemet.
Szüleimtől kaptam egy jógáról szóló könyvet. Már az első gyakorlásaim alkalmával éreztem, mennyire felfrissülnek az évek óta keményen megdolgoztatott izmaim, és milyen jól ellazít.
A könyvemből gyakoroltam az ászanákat. Időnként jógastúdiókba is ellátogattam, hogy tanuljak, fejlődjek. De mindig visszatértem a könyvemhez. Volt rövidebb, hosszabb idő, mikor az otthoni gyakorlás is elmaradt.
Majd férjhez mentem, gyerekeink születtek. Imádtam otthon lenni velük, de vágytam emberek közé is. A környékünkön van egy jó fitneszterem, így eljártam oda aerobik órákra. Akkoriban teljesen el is maradtak az otthoni jógázásaim.
Óvodás korukban beírattam a gyerekeimet úszásoktatásra. Amíg vártam rájuk, elkezdtem újra úszni. Gondolom, másnak is ismerős a kettőt egy csapásra elv. Volt olyan szülőtárs, aki bevásárolt ez idő alatt, más dolgozott a lelátón ülve a laptopján. Én a heti sportolásomat oldottam meg, míg a gyerekek megtanultak úszni.
Az uszodában már akkor működött egy szenior úszócsapat. Nem sokkal később már én is szenior úszó lettem, és versenyekre jártam.
Örülök, hogy megmutatták ezt a fajta szabadidős sportolási lehetőséget. Sok élményt, barátot szereztem. Gyönyörű helyekre jutottam el a versenyek kapcsán. És egy-két nagyon szép eredményt értem el nagyobb szenior világversenyeken, főleg a csapat váltóival. (A fenti képen a 2017-es budapesti szenior világbajnokság díjátadója látható, ahol ezüstérmet szereztünk 4x50m-es női gyorsváltónkkal)
Élveztem, de egyre fáradtabb lettem mind testileg, mind szellemileg az erős edzésektől, és az élet minden területén jelentkező kihívásoktól. Nem figyeltem a sport, a napi stressz és a pihenés közötti egyensúlyra. 2019-ben egy vállsérülés elgondolkodtatott, hogy változtatnom kell, nem élhetem az életem egy folyamatos hajszoltságban. A kezelések befejeztével megint elővettem a könyvemet, és az úszás mellett jógáztam kiegészítésként. És újra regenerálta a testem, felfrissített, energiával töltött fel.
Aztán jött a covid, mindent megváltoztatott. Egy ideig zárva volt minden uszoda. Több időm volt, elkezdtem komolyabban, elmélyültebben gyakorolni a jógát. Videókat nézegettem, új könyveket vásároltam. Elképedve tapasztaltam, hogy mennyi féle stílus alakult ki az utóbbi években, amíg én azt a bizonyos első könyvemet forgattam. Ugyanaz volt, és mégis modern. Nagyon tetszett, amit láttam.
És a jóga végérvényesen elvarázsolt!
Az úszást nem hagytam abba, de visszavettem az intenzitásból. Versenyekre ma már ritkábban megyek, de mindig örömmel. A jóga hatására ellazulva, játéknak felfogva mérettetem meg magam.
Felismertem, hogy a testemen túl a személyiségemet is formálja a jóga. Már nem csak a testi regenerálódást, az izmaim megnyújtását adta. Fókuszáltabb, pihentebb lettem. Megtanított a stresszhelyzetek kezelésére, visszatalálni az egyensúlyomhoz. Több időm lett a családomra is!
A karantén végén elhatároztam, hogy elmélyítem és tudatossá teszem az otthoni gyakorlásom, először jógastúdiókba jártam rendszeresen. Majd beiratkoztam egy Hatha 200 jógaoktatói képzésre.
Nagy Annától és Dócs Tamástól tanultam a Yogasecrets stúdióban. Hálás vagyok, hogy velük tanulhattam. Nagy tudás, felkészültség, elfogadás és türelem jellemezte a képzést. Náluk megtanulhattam, hogyan építsem be a jógát a mai modern világba és a saját életembe úgy, hogy a jóga célja megmaradjon.
Önfejlesztés, az otthoni gyakorlásaim miatt vágtam bele a képzésbe. Mire elvégeztem, tudatosodott bennem, hogy a jóga az életem része, és szívesen megosztanám másokkal is. Családom és barátaim biztatására belevágtam az oktatásba.